Borůvky

Vyznejte se v borůvkách

…aneb není borůvka vše, čemu se borůvka říkává.

Borůvka lesní

Brusnice borůvka neboli borůvka lesní (Vaccinium myrtillus) známe ji z našich lesů, ale vzhledem k malé úrodě a komplikované potřebě mykorhizy ke svému růstu, se většinou v zahradách nepěstuje.


Brusnice chocholičnatá neboli kanadská borůvka

Brusnice chocholičnatá neboli kanadská borůvka (Vaccinium corymbosum L.) nazývaná také zahradní, velkoplodá, americká. Anglicky vžité názvy jsou northern highbush blueberry, high blueberry a swamp blueberry.

Nejrozšířenější, nejdostupnější a nejoblíbenější. Je velmi vhodná do oblíbených moderních konceptů tzv.´jedlých zahrad´. Dokonce si z nich můžete vysázet a zapěstovat ´jedlý živý plot´.

Toto je borůvka, kterou Vám rádi také doporučujeme pěstovat na Vaší zahradě. Je vyšlechtěna do množství kultivarů různých chutí, vzrůstů a odolností. Sklízet výborné plody, při vhodně vybrané skladbě odrůd , můžete po celé tři měsíce. Šťáva jejích plodů, na rozdíl od naší borůvky skoro nebarví.

Naleznete zde odrůdy vhodné pro svůj hustý a bujný růst do jedlých živých plotů, i odrůdy nízké, vhodné na pěstování v nádobách například na balkoně, nebo na terase. Listy borůvky se na podzim nádherně zbarvují až do červena. Přehled u nás dostupných odrůd naleznete zde na těchto stránkách a aktuální dostupnost konkrétních kultivarů zjistíte na stránkách našeho velkoobchodu http://www.konifery.cz/


Borůvka růžová, Pinkberry

Borůvka růžová, Pinkberry , (Vaccinium x Pinkberry ®) 

Jedná se o růžově plodící borůvky vzniklé křížením Kanadské borůvky (Vaccinium corymbosum) a Brusnice ´ ´prutovité ´nazývané v anglicky mluvících zemích Rabbiteye´ (Vaccinium virgatum, nebo jinde také Vaccinium Ashei). Jejich chuť je velmi zajímavá sladká, chuťově je někde mezi borůvkou a malinou ,ve vůni s nádechem citrusů. Nejrozšířenější odrůdou je ´Pink lemonade´® . Je sice samosprašná, ale pro bohatší úrodu je vhodné vysadit více kusů, případně některou borůvku ze skupiny ´Rabbiteye´. Např.: ´Powder Blue´ ,´Sky Blue´ ´, Centra Blue ´ ,´Colombus´ ´,Brightwell´ atd.


Brusnice úzkolistá neboli borůvka úzkolistá

Borůvka úzkolistá neboli balkonová kanadská (Vaccinium angustifolium) nízký vzrůst a bohatě plodí jako borůvka kanadská. Připomíná tak naši českou borůvku.  Hodí se k pěstování v truhlíku, či květináči. Je celkem mrazuvzdorná, na zimu ji stačí jen přikrýt.


Klikva velkoplodá

Klikva velkoplodá (Vaccinium macrocarpon) nazývaná také Americká brusinka, anglicky Cranberry. Má opravdu veliké plody velikosti třešně. Jedná se o klikvu, je oproti borůvce kyselejší a použití má spíše jako naše brusinka. Tato dnes pěstovaná v zahradách pochází ze Severní Ameriky, v Evropě a i u nás vzácně roste příbuzná Klikva bahenní (Vaccinium oxycoccos), je chráněná a plody se tedy sbírat nesmí.

Prodávají se sušené plody, džusy a kompoty.


Brusnice brusinka

Brusnice brusinka (Vaccinium vitis-idaea) je naše známá domácí brusinka, která je nezbytná například jako příloha k tradiční svíčkové omáčce. V poslední době bývají dostupné vypěstované kultivary vhodné pro zahradní pěstování.


Borůvka azorská

Borůvka azorská (Vaccinium cylindraceum) je novinka na trhu a má zajímavé hruškovité plody. Je teplomilná, takže se hodí na letnění v nádobách s přezimováním v chladnu.

A aby toho nebylo málo, na trhu se můžete setkat s označením borůvka pro zcela neborůvkové plodiny:


Borůvka „kamčatská“

Borůvka „kamčatská(Lonicera careulea var. kamtschatika) nebo také jarní borůvka, haskap berry apod. Čukotská borůvka, se správně nazývá Zimolez modrý a nemá s borůvkami botanicky nic společného, chutí ji připomíná a je také velmi zdravá. Velkou výhodou je, že rodí ještě před ranými kanadskými borůvkami a dokonce i před jahodami. Je tedy tím prvním, co můžete na své zahrádce sklízet a to již v polovině května. U nás v Koniferech si můžete vybrat z několika kultivarů Zimolezu modrého var.kamtschatika. Ačkoliv mezi lidmi je název „Kamčatská borůvka®“ již zlidovělý, je registrovanou chráněnou značkou jednoho zasloužilého českého pěstitele a neměl by se tedy, pokud neprodáváte jeho vyšlechtěné licenční odrůdy, správně používat.

Další výhoda je, že nepotřebuje kyselou půdu, můžete ji sázet přímo do substrátu smíšeného s místní zeminou.


Borůvka indiánská

Borůvka indiánská, Saskatoon berry, Rozinkový strom (Amelanchier  alnifolia, Amelanchier lamarckii, Amelanchier canadensis) neboli Muchovníky. Chuťově již borůvku moc nepřipomínají, je to ale lahodný zajímavý plod a nenáročný a vděčný keř až strom.


Borůvka sibiřská

Borůvka sibiřská (Aronia melanocarpa) Aronie černá, neboli Temnoplodec, či černá jeřabina.

Zde už je podobnost jen barvou plodů, chuťově je mezi černým rybízem a klikvou a jeřabinami. Je to ale ovoce velmi zdravé a do zahrady vhodné.

Můžete z ní udělat například jedlý živý plot, který se na podzim nádherně zbarvuje do červena.

K dispozici máme na výběr z několika kultivarů. Oblíbené jsou především odrůdy ´Nero´, ´Hugin´, ´Brilliant´, a nebo ´Autumn Magic ´, případně velkoplodý kříženec Aronia x Prunifolia ´Viking´

Borůvka mexická

Borůvka mexická ( Fuchsia arborescens ´Blue Tini´)

Víceletá keřovitá fuchsie se sladkými plody uspořádanými v hroznech, které se jedí čerstvé, a nebo se jimi zdobí zmrzliny a koktejly. Venku u nás nepřezimuje, proto se hodí pro pěstování v nádobách.

Borievka obyčajná

Pokud si na Slovensku řeknete o „obyčajnů borievku“, tak dostanete jalovec ( Juniperus communis), což ve výsledku může znamenat třeba u borůvkových knedlíků úplně jinou výslednou chuť 🙂 I když on takový Gin, či slovenská Borovička nakonec také není k zahození…