Borůvky

Vyznejte se v borůvkách

…aneb není borůvka vše, čemu se borůvka říkává.

Borůvka lesní

Brusnice borůvka neboli borůvka lesní (Vaccinium myrtillus) známe ji z našich lesů, ale vzhledem k malé úrodě a komplikované potřebě mykorhizy ke svému růstu, se většinou v zahradách nepěstuje.


Brusnice chocholičnatá neboli kanadská borůvka

Brusnice chocholičnatá neboli kanadská borůvka (Vaccinium corymbosum L.) nazývaná také zahradní, velkoplodá, americká. Anglicky vžité názvy jsou northern highbush blueberry, blue huckleberry, tall huckleberry, swamp huckleberry, high blueberry a swamp blueberry

Nejrozšířenější, nejdostupnější a nejoblíbenější. Je velmi vhodná do oblíbených moderních konceptů tzv.´jedlých zahrad´. Dokonce si z nich můžete vysázet a zapěstovat ´jedlý živý plot´.

Toto je borůvka, kterou Vám rádi také doporučujeme pěstovat na Vaší zahradě. Je vyšlechtěna do množství kultivarů různých chutí, vzrůstů a odolností. Sklízet výborné plody, při vhodně vybrané skladbě odrůd , můžete po celé tři měsíce. Šťáva jejích plodů, na rozdíl od naší borůvky skoro nebarví.

Naleznete zde odrůdy vhodné pro svůj hustý a bujný růst do jedlých živých plotů, i odrůdy nízké, vhodné na pěstování v nádobách například na balkoně, nebo na terase. Listy borůvky se na podzim nádherně zbarvují až do červena. Přehled u nás dostupných odrůd naleznete zde na těchto stránkách a aktuální dostupnost konkrétních kultivarů zjistíte na stránkách našeho velkoobchodu http://www.konifery.cz/


Borůvka růžová, Pinkberry

Borůvka růžová, Pinkberry , (Vaccinium x Pinkberry ®) 

Jedná se o růžově plodící borůvky vzniklé křížením Kanadské borůvky (Vaccinium corymbosum) a Brusnice prutovité (Vaccinium virgatum). Jejich chuť je velmi zajímavá sladká chuťově mezi borůvkou a malinou ve vůni s nádechem citrusů. Nejrozšířenější odrůdou je ´Pink lemonade´ 


Brusnice úzkolistá neboli borůvka úzkolistá

Borůvka úzkolistá neboli balkonová kanadská (Vaccinium angustifolium) nízký vzrůst a bohatě plodí jako borůvka kanadská. Připomíná tak naši českou borůvku.  Hodí se k pěstování v truhlíku, či květináči. Je celkem mrazuvzdorná, na zimu ji stačí jen přikrýt.


Klikva velkoplodá

Klikva velkoplodá (Vaccinium macrocarpon) nazývaná také Americká brusinka, anglicky Cranberry. Má opravdu veliké plody velikosti třešně. Jedná se o klikvu, je oproti borůvce kyselejší a použití má spíše jako naše brusinka. Tato dnes pěstovaná v zahradách pochází ze Severní Ameriky, v Evropě a i u nás vzácně roste příbuzná Klikva bahenní (Vaccinium oxycoccos), je chráněná a plody se tedy sbírat nesmí.

Prodávají se sušené plody, džusy a kompoty.


Brusnice brusinka

Brusnice brusinka (Vaccinium vitis-idaea) je naše známá domácí brusinka, která je nezbytná například jako příloha k tradiční svíčkové omáčce. V poslední době bývají dostupné vypěstované kultivary vhodné pro zahradní pěstování.


Borůvka azorská

Borůvka azorská (Vaccinium cylindraceum) je novinka na trhu a má zajímavé hruškovité plody. Je teplomilná, takže se hodí na letnění v nádobách s přezimováním v chladnu.

A aby toho nebylo málo, na trhu se můžete setkat s označením borůvka pro zcela neborůvkové plodiny:


Borůvka „kamčatská“

Borůvka „kamčatská(Lonicera careulea var. kamtschatika) nebo také jarní borůvka, haskap berry apod. Čukotská borůvka, se správně nazývá Zimolez modrý a nemá s borůvkami botanicky nic společného, chutí ji připomíná a je také velmi zdravá. Velkou výhodou je, že rodí ještě před ranými kanadskými borůvkami a dokonce i před jahodami. Je tedy tím prvním, co můžete na své zahrádce sklízet a to již v polovině května. U nás v Koniferech si můžete vybrat z několika kultivarů Zimolezu modrého var.kamtschatika. Ačkoliv mezi lidmi je název „Kamčatská borůvka®“ již zlidovělý, je registrovanou chráněnou značkou jednoho zasloužilého českého pěstitele a neměl by se tedy, pokud neprodáváte jeho vyšlechtěné licenční odrůdy, správně používat.

Další výhoda je, že nepotřebuje kyselou půdu, můžete ji sázet přímo do substrátu smíšeného s místní zeminou.


Borůvka indiánská

Borůvka indiánská, Saskatoon berry, Rozinkový strom (Amelanchier  alnifolia, Amelanchier lamarckii, Amelanchier canadensis) neboli Muchovníky. Chuťově již borůvku moc nepřipomínají, je to ale lahodný zajímavý plod a nenáročný a vděčný keř až strom.


Borůvka sibiřská

Borůvka sibiřská (Aronia melanocarpa) Aronie černá, neboli Temnoplodec, či černá jeřabina.

Zde už je podobnost jen barvou plodů, chuťově je mezi černým rybízem a klikvou a jeřabinami. Je to ale ovoce velmi zdravé a do zahrady vhodné.

Můžete z ní udělat například jedlý živý plot, který se na podzim nádherně zbarvuje do červena.

K dispozici máme na výběr z několika kultivarů. Oblíbené jsou především odrůdy ´Nero´, ´Hugin´, ´Brilliant´, a nebo ´Autumn Magic ´, případně velkoplodý kříženec Aronia x Prunifolia ´Viking´

Borůvka mexická

Borůvka mexická ( Fuchsia arborescens ´Blue Tini´)

Víceletá keřovitá fuchsie se sladkými plody uspořádanými v hroznech, které se jedí čerstvé, a nebo se jimi zdobí zmrzliny a koktejly. Venku u nás nepřezimuje, proto se hodí pro pěstování v nádobách.

Borievka obyčajná

Pokud si na Slovensku řeknete o „obyčajnů borievku“, tak dostanete jalovec ( Juniperus communis), což ve výsledku může znamenat třeba u borůvkových knedlíků úplně jinou výslednou chuť 🙂