Borůvky

Borůvky a náš mozek

Díky aktuálním vědeckým poznatkům můžeme přehodnotit a vylepšit naše stravovací návyky tak, aby nám to lépe myslelo. Navíc to nebolí, ale chutná. To opravdu v tomto případě není nepodložené prázdné marketingové tvrzení.

Borůvky zpomalují kognitivní stárnutí

Borůvky jsou základem stravy MIND, přičemž u tohoto plánu se doporučuje konzumovat je minimálně dvakrát týdněJsou jednou z potravin , které jsou považovány za nejúčinnější pro prevenci chronických onemocnění a ochranu zdraví vašeho mozku. Obsahují sloučeniny, které snižují zánět v centrální nervové soustavě, a bylo prokázáno, že konzistentní příjem borůvek zpomaluje kognitivní pokles spojený se stárnutím!   Borůvky mají velké množství antokyanů (pigment ve slupce odpovědný za jeho modrou barvu), a také polyfenolů, které jsou odpovědné za jejich silné zdravotní účinky. Poskytují mimo jiné ochranu před rakovinou, cukrovkou, obezitou, hyperlipidemií, hypertenzí, srdečními chorobami díky svým antioxidačním, protizánětlivým a apoptotickým vlastnostem (tzn. „účinkem zpomalujícím stárnutí buněk“). 

Bylo prokázáno, že bobule zpomalují kognitivní stárnutí. Dvacetiletá dietní studie od vědců z Harvardské lékařské školy na 16 010 dospělých ve věku 70 let a starších zjistila, že ti, kteří konzumovali borůvky, měli nejpomalejší kognitivní pokles. U osob s nejvyšším příjmem bobulí došlo ke zpoždění kognitivního stárnutí až o 2,5 roku.

Takže s borůvkami se dá mlsat i zdravě a přesto chutně.

Tak si teď nějak uvědomuji, že mě k tomu už nic nenapadá…asi si budu muset dát nějaké borůvky 🙂

Pavel Zavadil (zdroj: časopis Psychology today)